Jump to content

Photo
- - - - -

iPhone Πρόβλημα

• Please log in to reply
24 replies to this topic

#1 OFFLINE   vampirios

vampirios

AppleManiaGr Sheriff

• Member
  • 2,181 posts
  • Joined 27-December 10
  • Real Name: Kostas

Posted 19 August 2011 - 01:20 PM

Παιδια επειδή θα χαζεψω αν κάποιος γνωρίζει την περίπτωση ας βοηθήσει..

Έφερε ο κουμπάρος μου ξεκλειδωτο καινούριο iPhone απο Αμερική στην έκδοση 4.3.3 και μας έκανε συνεχώς επανεκιννησεις μόνο του,ειδικά όταν πηγαινες να ρυθμίσεις κάτι.

Το ανεβαζω στην 4.3.5 πάλι τα ίδια;αμέσως μόλις το συνδεσα με το iTunes τα ίδια..

Τι μπορεί να φταίει γιατι πρώτη φορά το συναντώ αυτο...

Επίσης πήρα και στην infoquest μήπως το πηγαίναμε για service ή αλλαγή ας μου λένε δεν εξουσιαδοτουνται να δέχονται Αμερικάνικα iPhone όπως και πουθενά στην Ελλάδα...Ισχύει αυτο ή μπούρδες μου λέγανε;;;

Ουφ..Θα σκάσω!!!!!!

---
- Στάλθηκε από το καλύτερο κινητό μέσω της καλύτερης εφαρμογής..

My twitter--> @vampirioss ( with two s )

#2 OFFLINE   nmiklas21

nmiklas21

Super Moderator

• Administrators
  • 310 posts
  • Joined 19-July 10
  • Real Name: Νίκος

Posted 19 August 2011 - 03:10 PM

Μπουρδες σου λενε! Απο οτι ξερω υποστηριζουν μονο iphone της Cosmote & Vodafone στην infoquest. Οταν ειχε προβλημα το δικο μου iphone 4, το πηγα στο καταστημα της Apple στο istorm στο Κολωνακι και το τσεκαραν επι τοπου. Θα δοκιμασουν να κανουν restore αρχικα και αν δεν διορθωθει το προβλημα θα στο κρατησουν, λογικα το στελνουν Αμερικη νομιζω για περαιτερω ελεγχο. Σε περιπτωση που ειναι ελλατωματικο στο αντικαθιστουν με το ιδιο, δηλαδη ξεκλειδωτο απο την Αμερικη.

#3 OFFLINE   vampirios

vampirios

AppleManiaGr Sheriff

• Member
  • 2,181 posts
  • Joined 27-December 10

Posted 20 August 2011 - 09:11 AM

Λοιπόν πήρα και istorm οπω είπε ο Νικος και μου είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν αμερικάνικα iPhone και δεν έχουν διεθνή εγγύηση τα iPhone!!! Άρα μόνο στην Αμερική το service λένε!!!
Τα έχω πάρει άγρια μαζι τους είναι απαραδεκτοι και θα πάρω στο support apple Ελλαδος τη Δευτέρα..Μας περνάνε για ζώα εδω στην Ελλάδα μου φαίνεται..Αλλα δε θα το αφήσω έτσι...

---

#4 OFFLINE   redcom7

redcom7

AppleManiac

• Member
  • 709 posts
  • Joined 04-January 11
  • Real Name: Γιωργος
  • Apple Family Tree: iMac 21.5-inch Late 2009,mac mini 2010,iphone 4s 16GB,ipad 2 16gb,ipod3G64gb,ipod4G8gb ,SGS3 testing

Posted 20 August 2011 - 11:08 AM

Γιατί δεν στέλνεις ένα mail στην ίδια την apple να το ρωτήσεις αυτο ;;;

---
- Sent from my iPhone using Tapatalk
twitter account :::: @redcom7

http://www.kreopoleiotapaidia.gr

#5 OFFLINE   vampirios

vampirios

AppleManiaGr Sheriff

• Member
  • 2,181 posts
  • Joined 27-December 10

Posted 20 August 2011 - 11:13 AM

Γιατί δεν στέλνεις ένα mail στην ίδια την apple να το ρωτήσεις αυτο ;;;

---
- Sent from my iPhone using Tapatalk

Θα στείλω και mail αλλα μίλησα και με document και με ένα ευγενεστατο παλικάρι που μου είπε ότι οι resellers Ελλάδα δυστυχώς έχουν συμβόλαιο με apple και μεταξύ άλλων προβλέπεται στους όρους να μην αναλαμβάνουν προϊόντα Αμερικής...
Μίλησα επίσης με vodafone και ισω το αναλάβει η arvato θα μιλήσω μαζι τους Δευτέρα..Άντε να δούμε...

---

#6 OFFLINE   e-Novator

e-Novator

Administrator

• Administrators
  • 6,242 posts
  • Joined 18-July 10
  • Real Name: Γιαννης
  • Twitter
  • Facebook
  • Youtube
  • Apple Family Tree: Mac Mini i7 2.6Ghz (2012),ThunderBolt Display, iPhone 6 64Gb, iPad Air 2 64, iPod Nano 6G 16Gb

Posted 20 August 2011 - 11:59 AM

προσωπικα κωστα τουςθεωρω ολους απαραδεκτους και γι αυτο ειναι και ο κυριοςλογωςπου εδω και χρονια ζυηταμε Apple Hellas για να μην υπαρχουν μεσαζοντες..ουτε στις τιμες ουτε στο service ουτε πουθενα
το προιον ειναι διαθεσιμο διεθνως το ιδιο και η εγγυηση του
τραβα το οσο γινεται και κανε και μια επικοινωνια με τη Apple στην Αμερική

"Every choice is the death of all other possibilities"

#7 OFFLINE   nmiklas21

nmiklas21

Super Moderator

• Administrators
  • 310 posts
  • Joined 19-July 10
  • Real Name: Νίκος

Posted 22 August 2011 - 11:03 AM

[quote name='vampirios']Λοιπόν πήρα και istorm οπω είπε ο Νικος και μου είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν αμερικάνικα iPhone και δεν έχουν διεθνή εγγύηση τα iPhone!!! Άρα μόνο στην Αμερική το service λένε!!!
Τα έχω πάρει άγρια μαζι τους είναι απαραδεκτοι και θα πάρω στο support apple Ελλαδος τη Δευτέρα..Μας περνάνε για ζώα εδω στην Ελλάδα μου φαίνεται..Αλλα δε θα το αφήσω έτσι...

μου κάνει εντύπωση οτι δεν αναλαμβανουν iphone απο αμερικη, το ειχα παει τον φεβρουαριο και δεν μου ειχαν πει κατι τετοιο, ισως να αλλαξανε πολιτικη...επικοινωνησε με Apple στην Αμερικη, δεν πιστευω να σε αφησουν ετσι ξεκρεμαστο..

#8 OFFLINE   wolverin

wolverin

Apple Curious

• Member
  • 46 posts
  • Joined 26-February 11
  • Real Name: giorgos

Posted 22 August 2011 - 10:50 PM

καλημερες σε ολους τους ξενυχτες...
λοιπον ειμαι αυτος που αντιμετωπιζει το προβλημα....<br>καταρχας σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας γυρω απο το προβλημα μου που ελπιζω να αποτελεσει σημειο αναφορα για γενικοτερη γνωση ολων μας που σκεπτομαστε να αγορασουμε κατι απο εξωτερικο. Ιδιαιτερα ευχαριστω τον e-novator, καθως και τον κουμπαρο μου τον vampirios που πραγματικα επεσε με τα μουτρα να το λυσουμε...παρεπιπτοντως κωστακη με γειες τη μηχανηματαρα που "παρελαβες" ελπιζω να την ξεζουμισεις...
Εχουμε κ λεμε:<br>"Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΕΝΟΣ ΜΗΛΟΦΩΝΟΥ-ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΙ ΜΝΗΣΤΗΡΕΣ"<br>
Το iphone απο οταν το πηρα κανει συνεχεις κ αστατες επανεκκινησεις.Επισης δε φορτιζει παρα μονο μεχρι το 15% (και πιστεψτε με δοκιμασα τα παντα απο φορτιστες μεχρι λαπτοπ).αγορασμενο απο τη ΜΕΚΚΑ που ολοι εδω στο φορουμ ονειρευομαστε να παμε το apple 5th avenue store (μαλλον εσεις ονειρευεστε διοτι εγω την επισκεφτηκα δυο φορες και απλα σπερνει
Σημερα λοιπον μιλησα με τμημα iphone vodafone και με arvato.Οι τελευταιοι ειπαν οτι πρεπει να το στειλω σε αυτους μεσω καταστηματος vodafone κατι που επραξα.ΟΜΩΣ οταν πηγα στο καταστημα διαπιστωσα οτι ναι μεν θα το κοιταξει η arvato αλλα θα κοπει εξοδολογιο απο το καταστημα που θα περιλαμβανει εξοδα αποστολης-παραλαβης-επισκευης δηλ στην ουσια η εγγυηση ΠΑΕΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟ.Φυσικα στο τηλ η εταιρεια ουτε λογω για κοστος επιβαρυνσης.

πηρα τηλ apple Αθηνα κ ενας ευγενεστατος κυριος μ ενημερωσε οτι θα πρεπει να μιλησω με apple Αμερικης μονο (αφου εκει αγοραστηκε το τηλ) κ να συννενοηθω μαζι τους.Χρησιμοποιωντας τις γνωσεις μου στην Αγγλικη λοιπον μιλαω με ενα τρελλο Αμερικανακι (μιλησαμε 30') o οποιος ρε παιδια τι να σας λεω..Ασχοληθηκε μαζι μου,με καθοδηγουσε να κανουμε καποια τερτιπια στο τηλ μπας και βγαλουμε ακρη,με ακουγε υπομονετικα,ηταν ΑΨΟΓΟΣ...νοσταλγησα το ταξιδι μου στη Νεα Υορκη μιλωντας μαζι του...

Οταν τελικα δε γινοταν τιποτα κ το τηλ εκανε επανεκκινησεις με συνδεσε με υπευθυνο senior manager ο οποιος μ ειπε πως εχω δυο επιλογες...Τον φορεα μου εδω ή την αποστολη στην Αμερικη σε πολιτη κ τη μεταφορα του τηλεφώνου μου στο πλησιεστερο καταστημα apple απο αυτον (κ φυσικα τη δωρεαν επισκευη του).ΔΕ γινεται δεκτη αποστολη τηλεφωνου με courrier στην εταιρεια η σε καταστημα παρα μονο απο τους παροχους μας.

Οπως καταλαβαινετε η πραξη α' του επους ελαβε τελος (για σημερα τουλαχιστον).<br>Σκοπευω αυριο να απευθυνθω σε καποιο κεντρο επισκευης εδω θεσσαλονικη που μενω και να το κοιταξω για αλλαγη μπαταριας, ευχομενος το προβλημα να ειναι μονο αυτο.Αυτο φυσικα λογιζοντας το κοστος της μεταφορας απο ελλαδα - αμερικη και το αντιστροφο σε περιπτωση που το στειλω εστω σε καποιο γνωστο στην Αμερικη (κοστος που ανερχεται σε πανω απο 100ευρω).

Αυτα τα ολιγα απο εμενα..Για νεοτερα εδω στο φορουμ...με την πρωτη ευκαιρια θα σας ανεβασω φωτο απο apple store γιωργος

Edited by wolverin, 22 August 2011 - 10:55 PM.

Η σχέση προκύπτει

#9 OFFLINE   e-Novator

e-Novator

Administrator

• Administrators
  • 6,242 posts
  • Joined 18-July 10
  • Twitter
  • Facebook
  • Youtube
  • Apple Family Tree: Mac Mini i7 2.6Ghz (2012),ThunderBolt Display, iPhone 6 64Gb, iPad Air 2 64, iPod Nano 6G 16Gb

Posted 23 August 2011 - 06:44 AM

Γιωργο καλημερα
ειλικρινα λυπαμαι για τη περιπετεια σου αλλα νομιζω και θα επιμεινω σε αυτο που λεω να μην το αφησις ετσιθ..δεν μπορω να καταλαβω την πολιτικη τους και δεν μιλω για τη Apple αλλα για τους εδω κυριους που τα εχουν κανει τοσο δυσκολα ολα
θα σε ξαναρωτησω εαν εχεις παρει τηλεφωνο και στο iStorm μιας και ο Νικος εκει πηγε και δεν ειχε κανενα προβλημα οχι infoquest

δοκιμασε και αυτο γιατι εχεις δωσει πολλα λεφτα για να δωσεις και αλλασ ε επισκευες ή μεταφορικα
ελπιζω να βγαλεις ακρη συντομα!

αα και περιμενουμε σιγουρα τις φωτογραφιες!!!:D

#10 OFFLINE   EchiDNA

EchiDNA

Apple Bitten

• Member
  • 215 posts
  • Joined 06-September 10
  • Real Name: ℾ℩℧ℙℾℴ⅀

Posted 23 August 2011 - 07:13 AM

Ρε παιδιά το service των iPhone που έχουν αγοραστεί στο εξωτερικό το αναλαμβάνει η infoquest, όχι οι θυγατρικές της!
iPhone 4S 16GB Black, MacBook Pro 13" (mid 2010)

#11 OFFLINE   e-Novator

e-Novator

Administrator

• Administrators
  • 6,242 posts
  • Joined 18-July 10
  • Twitter
  • Facebook
  • Youtube

Posted 23 August 2011 - 07:43 AM

Ρε παιδιά το service των iPhone που έχουν αγοραστεί στο εξωτερικό το αναλαμβάνει η infoquest, όχι οι θυγατρικές της!

Ναι λογικό απλά ανέφερε το iStorm μιας και είχα feedback απο Νίκο πως γίνεται...
Ελπίζω να βρει λύση και γρήγορα ο φιλος

#12 OFFLINE   wolverin

wolverin

Apple Curious

• Member
  • 46 posts
  • Joined 26-February 11

Posted 23 August 2011 - 01:00 PM

Παιδες ευρυκα!!!
Λοιπον επειτα απο παμπολλες προσπαθειες τηλεφωνικης επικοινωνιας μιλησα με arvato και πρεπει να κανω το εξης...να παω σε καταστημα vodafone αυτοι να στειλουν το κινητο αρβατο και μετα στην Αμερικη κ τελος να μ το στειλουν πισω...και ολα αυτα τζαμπα αφου ειναι εντος εγυυησης.
Συνειδητοποιησα οτι καθενας ειναι οτι ναν ναι σε αυτη τη χωρα...Τις προαλλες δε μ διευκρινησαν απο αρβατο αν θα πληρωσω κατι,σημερα ομως μου ειπαν οτι ειναι δωρεαν και οτι καλυπτομαι (κατι που μ ειπαν και οι Αμερικανοι apple helpers).Τωρα στο καταστημα που πηγα εχθες της voda (γιατι ετσι παει μονο αρβατο) ο τυπακος εκει ιστορουσε οτι θα το στειλει μεν αλλα δε θα ειμαι καλυμενος και μαλιστα οτι θα πληρωσω μεταφορικα θεσ/νικη - αρβατο - αμερικη και αντιστροφα,οποτε με τρομαξε ο πιθηκος!!!
Τι να πω οτι να ναι....
Γιαννη σε ευχαριστω και παλι για την ενασχοληση σου...ανεβαζω σε λιγο και φωτο που υποσχεθηκα και θα σας ενημερωσω για την εκβαση της περιπετειας μου..

Edited by e-Novator, 23 August 2011 - 02:28 PM.

Η σχέση προκύπτει

#13 OFFLINE   vampirios

vampirios

AppleManiaGr Sheriff

• Member
  • 2,181 posts
  • Joined 27-December 10

Posted 23 August 2011 - 01:05 PM

Παιδες ευρυκα!!!
Λοιπον επειτα απο παμπολλες προσπαθειες τηλεφωνικης επικοινωνιας μιλησα με arvato και πρεπει να κανω το εξης...να παω σε καταστημα vodafone αυτοι να στειλουν το κινητο αρβατο και μετα στην Αμερικη κ τελος να μ το στειλουν πισω...και ολα αυτα τζαμπα αφου ειναι εντος εγυυησης.
Συνειδητοποιησα οτι καθενας ειναι οτι ναν ναι σε αυτη τη χωρα...Τις προαλλες δε μ διευκρηνησαν απο αρβατο αν θα πληρωσω κατι,σημερα ομως μου ειπαν οτι ειναι δωρεαν και οτι καλυπτομαι (κατι που μ ειπαν και οι Αμερικανοι apple helpers).Τωρα στο καταστημα που πηγα εχθες της voda (γιατι ετσι παει μονο αρβατο) ο τυπακος εκει ιστορουσε οτι θα το στειλει μεν αλλα δε θα ειμαι καλυμενος και μαλιστα οτι θα πληρωσω μεταφορικα θεσ/νικη - αρβατο - αμερικη και αντιστροφα,οποτε με τρομαξε ο πιθηκος!!!
Τι να πω οτι να ναι....
Γιαννη σε ευχαριστω και παλι για την ενασχοληση σου...ανεβαζω σε λιγο και φωτο που υποσχεθηκα και θα σας ενημερωσω για την εκβαση της περιπετειας μου..

Και πάνω που μαζευαμε λεφτά στο φόρουμ να σε παίρναμε καινούριο..χεχε

Πάλι καλα που εβγαλες άκρη γιατί μιλάμε για κάτι που πληρώνεις αδρά και σε μεταχειρονται όταν τους χρειαστείς λες και τους εκλεψες...

Ελπίζω στην επόμενη αγορά να σου πανε όλα ρολόι..Περιμένουμε φωτός με ανυπομονησία ( άντε κουνησου μην κάθεσαι)..

#14 OFFLINE   wolverin

wolverin

Apple Curious

• Member
  • 46 posts
  • Joined 26-February 11

Posted 23 August 2011 - 01:16 PM

η υπομονη ειναι αρετη κωστακη...το ξερεις πολυ καλα αυτο ε?τωρα τα οποια χρηματα μαζεψατε προτεινω να τα διαθεσουμε στον τομεα των νευροεπιστημων, με αντικειμενο την αλλαγη ραμ του εγκεφαλου ανθρωποειδομορφων εργαζομενων στα καταστηματα παροχων κινητης τηλεφωνιας εντος Ελληνικης Επικρατειας....
Η σχέση προκύπτει

#15 OFFLINE   e-Novator

e-Novator

Administrator

• Administrators
  • 6,242 posts
  • Joined 18-July 10
  • Twitter
  • Facebook
  • Youtube

Posted 23 August 2011 - 02:32 PM

Παιδες ευρυκα!!!
Συνειδητοποιησα οτι καθενας ειναι οτι ναν ναι σε αυτη τη χωρα...Τις προαλλες δε μ διευκρινησαν απο αρβατο αν θα πληρωσω κατι,σημερα ομως μου ειπαν οτι ειναι δωρεαν και οτι καλυπτομαι (κατι που μ ειπαν και οι Αμερικανοι apple helpers).Τωρα στο καταστημα που πηγα εχθες της voda (γιατι ετσι παει μονο αρβατο) ο τυπακος εκει ιστορουσε οτι θα το στειλει μεν αλλα δε θα ειμαι καλυμενος και μαλιστα οτι θα πληρωσω μεταφορικα θεσ/νικη - αρβατο - αμερικη και αντιστροφα,οποτε με τρομαξε ο πιθηκος!!!
Τι να πω οτι να ναι....

χαιρομαι φιλε που εβγαλες ακρη αν και ημουν σιγουρος οτι αργα η γρηγορα θα εβγαζες!
δεν γινεται η Apple US να σε αφηνε ετσι για κανεναν Aopple Reseller,.......
θα σου ελεγα και κατι αλλο..
να ξαναμιλησεις με τους ανθρωπους της αμερικης και να τους πεις εαν θες να σου βρουν μια λυση για το χρονικο διαστημα που περιμενεις..
το ξερω ακουγεται τραβηγμενο αλα ακουγεται γιατι αλλιως εχουμε συνηθισει στη Ελλαδα ισως ομως υπαρχι λυση εξωτερικο!
βεβαια αυτο εξαρταται αν θα το ζητησεις εσυ..και βεβαια αν υπαρχειθ καποιο τετοιο εναλλακτικο σεναριο...
απο μενα....υπομονη μεχρι να γυρισει το μηλο απο το "ταιδι" του!

#16 OFFLINE   wolverin

wolverin

Apple Curious

• Member
  • 46 posts
  • Joined 26-February 11

Posted 23 August 2011 - 02:42 PM

Θα το κοιταξω και αυτο Γιαννη...και παλι σε ευχαριστω για την ιδεα...ριξτε κ μια ματια σε αυτο
http://applemania.gr...τρελλαμενα-μελη... 8-)
Η σχέση προκύπτει

#17 OFFLINE   wolverin

wolverin

Apple Curious

• Member
  • 46 posts
  • Joined 26-February 11

Posted 12 September 2011 - 04:05 PM

Καλησπερα σε ολους σας...
Λοιπον αισιο τελος στην περιπετεια μου...το τηλεφωνακι το εχω στα χερια μου,με νεο imei,εγγυηση και χωρις κανενα προβλημα...Φοραει την 4.3.3 και πεταει.Η voda σε καθε βημα επισκευης με κρατουσε ενημερο με sms για την πορεια επισκευης και σημερα με ενημερωσαςν για παραλαβη απο το καταστημα.Εννοειται δεν πληρωσα απολυτως τιποτα.
Ας γινει το παθημα μου μαθημα σε οποιον/ους επιδοξο/ους αγοραστη απο Αμερικη...
Η σχέση προκύπτει

#18 OFFLINE   e-Novator

e-Novator

Administrator

• Administrators
  • 6,242 posts
  • Joined 18-July 10
  • Twitter
  • Facebook
  • Youtube

Posted 12 September 2011 - 04:59 PM

Καλησπερα σε ολους σας...
Λοιπον αισιο τελος στην περιπετεια μου...το τηλεφωνακι το εχω στα χερια μου,με νεο imei,εγγυηση και χωρις κανενα προβλημα...Φοραει την 4.3.3 και πεταει.Η voda σε καθε βημα επισκευης με κρατουσε ενημερο με sms για την πορεια επισκευης και σημερα με ενημερωσαςν για παραλαβη απο το καταστημα.Εννοειται δεν πληρωσα απολυτως τιποτα.
Ας γινει το παθημα μου μαθημα σε οποιον/ους επιδοξο/ους αγοραστη απο Αμερικη...

ευχαριστα νεα!!!
ποσο καιρο σου κρατησε αυτη η διαδικασια?
να σου πω την αληθεια τωρα που ειναι ξεκλειδωτα τα τηλεφωνα στο εξωτερικο ειναι αλλος ενας λογος να ειμαι υπερμαχος των αγορων εκτος ελλαδος..ειτε αυτο ειναι Αμερικη ειτε ευρωπαικη ενωση..οχι Κινα για κινητα δεν θα φτασω:D

To θεμα στην δικη σου περιπτωση ομως λυθηκε και μαλιστα με καλη συνεργασια της βοντα πραγμααρκετα σημαντικο!!
καλως ηρθες στον κοσμο του Μηλου λοιπόν!

#19 OFFLINE   wolverin

wolverin

Apple Curious

• Member
  • 46 posts
  • Joined 26-February 11

Posted 12 September 2011 - 05:12 PM

Γιαννη να εισαι καλα...Βεβαια δεν ειμαι καινουριος στην οικογενεια του μηλου αφου εχω κ εγω ενα 4αρι εδω κ καιρο...το λευκο προοριζοταν για αλλον..Μου κρατησε η ολη διαδικασια (απο τη στιγμη βεβαια που παρουσιαστηκε το προβλημα και με τις διαπραγματευσεις) 15μερες.Νομιζω καλα ειναι...
Η σχέση προκύπτει

#20 OFFLINE   e-Novator

e-Novator

Administrator

• Administrators
  • 6,242 posts
  • Joined 18-July 10
  • Twitter
  • Facebook
  • Youtube

Posted 12 September 2011 - 05:21 PM

Γιαννη να εισαι καλα...Βεβαια δεν ειμαι καινουριος στην οικογενεια του μηλου αφου εχω κ εγω ενα 4αρι εδω κ καιρο...το λευκο προοριζοταν για αλλον..Μου κρατησε η ολη διαδικασια (απο τη στιγμη βεβαια που παρουσιαστηκε το προβλημα και με τις διαπραγματευσεις) 15μερες.Νομιζω καλα ειναι...

για ταξιδι σε αμερικη και παλι πισω...μια χαρα χρονος ειναι!

Similar Topics Collapse

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users