Jump to content

Photo
- - - - -

Έτοιμο το Jailbreak για το iOS 8.1 τι πρέπει να γνωρίζετε πριν προχωρήσετε

iphone 6 jailbreak εργαλείο jailbreak jailbreak tweaks cydia iphone cydia tweaks

• Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 OFFLINE   e-Novator

e-Novator

Administrator

• Administrators
  • 6,941 posts
  • Joined 18-July 10
  • Real Name: Γιαννης
  • Twitter
  • Facebook
  • Youtube
  • Apple Family Tree: iMac Retina 5K, 27-inch, 2017, 3.5Ghz Quad, 40GB RAM, iPhone 6S 64Gb, iPad Air 2 64, iPod Nano 6G 16Gb

Posted 23 October 2014 - 10:04 AM

Την Τετάρτη, η ομάδα jailbreak Pangu κυκλοφόρησε ένα jailbreak για το iOS 8.1 firmware. Δεν περιλαμβάνει το Cydia, έτσι προς το παρόν, είναι μια SSH only jailbreak. Aξίζει επίσης να σημειωθεί ότι το εργαλείο είναι διαθέσιμο μόνο στα κινέζικα για τα Windows - δεν υπάρχει αγγλική έκδοση ή Mac OS X έκδοση τουλάχιστον προς το παρών. Αυτό είναι περισσότερο σαν ένα jailbreak προ-κυκλοφορία για τους προγραμματιστές για να πάρουν στα χέρια τους την συγκεκριμένη έκδοση πριν από την πραγματική δημόσια  κυοφορία ενός jailbreak εργαλείου έτσι ώστε να μπορούν να προετοιμάσουν τα jailbreak tweak τους για το κοινό. 

panguios8icon.png

Ορισμένες ερωτήσεις σχετικά με το jailbreak: 

• Είναι ασφαλές;
  • Πότε θα είναι έτοιμο το Cydia;
  • Θα λειτουργούν τα jailbreak tweaks μου;
  • Πότε θα γίνει διαθέσιμη η αγγλική έκδοση στο κοινό;
  • Πότε θα υπάρξει υποστήριξη για το Mac OS X;
  • Ποιες συσκευές υποστηρίζονται;

Για να απαντήσουμε στα ερωτήματα αυτά. Ναι, αυτό είναι ένα ασφαλές jailbreak. Αυτή την περίοδο ο λόγος που το Cydia δεν είναι έρχεται με το jailbreak της ομάδας Pangu για το iOS 8.1 είναι επειδή το Cydia δεν είναι ακόμη έτοιμο. Αυτό βέβαια θα αλλάξει και μάλιστα σύντομα , γιατί ο Saurik φαίνεται να εργάζεται ήδη σε αυτό. 

Όσον άφορα την λειτουργικότητα των jailbreak tweaks σας - Αυτό είναι ένα τεράστιο ζήτημα που δεν μπορεί να απαντηθεί ακόμα. Πρώτα απ 'όλα, το Cydia  Substrate δεν είναι ακόμη έτοιμο για το iOS 8.1, πράγμα που σημαίνει πως τα jailbreak tweaks δεν θα τρέχουν σωστά στο iOS 8.1. Όταν ο Saurik ενημερώσει το Cydia Substrate, μαζί με το Cydia, τότε θα έχουμε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με αυτό. Σε αυτό το σημείο, μπορούμε άπλα να υποθέσουμε πως τα tweaks δεν είναι ακόμα συμβατά, μέχρι τουλάχιστον το Cydia Substrate να ενημερωθεί. 

Η αγγλική έκδοση του εργαλείου jailbreak της ομάδας Pangu ελπίζουμε ότι θα κυκλοφορήσει μέσα στις επόμενες ημέρες. Η ομάδα jailbreak Pangu ανακοίνωσε επίσημα στο Twitter τα παρακάτω: 

Screen%20Shot%202014-10-22%20at%2012.42.

Εάν είστε χρήστης Mac OS X, τότε θα πρέπει να περιμένετε λίγο. Η ομάδα jailbreak Pangu λέει ότι αυτή τη στιγμή, χρειάζεται να γίνει αρκετά δουλειά ακόμη (προφανώς καθαρισμός διαφορών bugs). Η ομάδα δεν αναφέρει συγκεκριμένη ημερομηνία για την κυκλοφορία εργαλείου για υπολογιστές με  Mac OS X, αν μια έκδοση Mac OS X:

Screen%20Shot%202014-10-22%20at%2012.43.

Όσο για το ποιες συσκευές θα υποστηρίζονται ... με μια γρήγορη απάντηση..οσες θα μπορούν να τρέχουν την έκδοση iOS 8.1: 

• iPod touch 5g
  • iPhone 4s
  • iPhone 5
  • iPhone 5S
  • iPhone 5C
  • iPhone 6
  • iPhone 6 Plus
  • iPad Mini με οθόνη Retina
  • iPad Mini 3
  • iPad Air
  • iPad Air 2

Ένα άλλο σημαντικό σημειο που πρέπει να σημειωθεί είναι ότι ακριβώς μετά την κυκλοφορία του εργαλείου από την Pangu για το iOS 8.1, η ομάδα jaibreak Pangu κυκλοφόρησε μια ενημερωμένη έκδοση του εργαλείου (version 1.0.1) με κάποιες επιπλέον διορθώσεις σφαλμάτων και βελτιώσεις στην απόδοση, το οποίο είναι διαθέσιμο για να το κατεβάσετε από αυτό το link . 

•  

• stevchrly likes this

"Every choice is the death of all other possibilities"

#2 OFFLINE   stevchrly

stevchrly

AppleManiac

• Member
  • 814 posts
  • Joined 09-November 10
  • Twitter
  • Facebook
  • LocationPiraeus
  • Apple Family Tree: MacBook 13 Late 2009
    MacBook Air 11 early 2015
    iPhone 6s Plus 64GB
    iPhone 5s 16GB
    Time Capsule 500GB
    AirPort extreme

Posted 23 October 2014 - 11:57 AM

βλέπω να μαθαίνεις κινέζικα 

#3 OFFLINE   iceage2609

iceage2609

AppleManiac

• Member
  • 442 posts
  • Joined 05-November 10
  • Real Name: Βασίλης
  • Twitter
  • LocationAgrinio
  • Apple Family Tree: iPad Mini Retina - iphone 5 - iPod Nano 6th Gen - Apple Tv2

Posted 24 October 2014 - 05:58 PM

Έχω πολύ καιρό, ή μάλλον πάρα πολύ καιρό να ασχοληθώ με το άθλημα και νομίζω ότι πλέον δεν αξίζει παιδιά. Ελάχιστα είναι τα πράγματα που κερδίζει κάποιος με το jailbreak σε σχέση με αυτά που πρέπει να θυσιάζει.

Φυσικά πάντα με γνώμονα ότι δεν θα το κάνεις για δωρεάν εφαρμογές, Άλλωστε πραγματικά ποτέ δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου όταν το έκανα και νομίζω ότι δεν έχει κανένα νόημα ,αλλού ήταν ή είναι η ουσία του JB.

Φυσικά περί ορέξεως...κολοκυθόπιτα :)

• e-Novator likes this

Follow Me On Twitter : @iceage_2609

#4 OFFLINE   e-Novator

e-Novator

Administrator

• Administrators
  • 6,941 posts
  • Joined 18-July 10
  • Real Name: Γιαννης
  • Twitter
  • Facebook
  • Youtube
  • Apple Family Tree: iMac Retina 5K, 27-inch, 2017, 3.5Ghz Quad, 40GB RAM, iPhone 6S 64Gb, iPad Air 2 64, iPod Nano 6G 16Gb

Posted 24 October 2014 - 06:04 PM

Έχω πολύ καιρό, ή μάλλον πάρα πολύ καιρό να ασχοληθώ με το άθλημα και νομίζω ότι πλέον δεν αξίζει παιδιά. Ελάχιστα είναι τα πράγματα που κερδίζει κάποιος με το jailbreak σε σχέση με αυτά που πρέπει να θυσιάζει.

Φυσικά πάντα με γνώμονα ότι δεν θα το κάνεις για δωρεάν εφαρμογές, Άλλωστε πραγματικά ποτέ δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου όταν το έκανα και νομίζω ότι δεν έχει κανένα νόημα ,αλλού ήταν ή είναι η ουσία του JB.

Φυσικά περί ορέξεως...κολοκυθόπιτα :)

σε αντίστοιχη φάση βρίσκομαι και εγώ Βασίλη εδώ και αρκετό καιρο

έβρισκα πάντα βέβαια ενδιαφέρουσες άποιε ενέργειες προγραμματιστών με αρκετά αξιόλογες προσπάθειες..που κάποιες από αυτες βρεθηκαν και native στο iOS

ας μην ξεχνάμε πως πολλοί από τις ομάδες jailbreak τα τελευταία χρόνια έχουν αναφερθεί και από την ίδια την Apple μιας και τους έχει επιβραβεύσει για τα exploits που βρίσκουν κάνοντας ακόμη πιο αγκάλες το λειτουργικό 

και εννοείται πως όταν μιλάμε για jailbreak μιλάμε για tweaks και όχι για αναζήτηση "δωρεάν" εφαρμογών! :D

"Every choice is the death of all other possibilities"

Similar Topics Collapse

Also tagged with one or more of these keywords: iphone 6 jailbreak, εργαλείο jailbreak, jailbreak tweaks, cydia iphone, cydia tweaks

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users